Jak wygląda zakup spółki z o.o.?

Jeżeli przeraża Cię formalność związana z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i wolisz dokonać zakupu gotowej firmy, to powinieneś wiedzieć jak wygląda cała procedura nabycia.
Gotowe spółki to podmioty, które posiadają wpisy do KRS i VAT, numery NIP i REGON, sporządzoną umowę oraz prowadzoną na bieżąco księgowość.

Pierwszym krokiem w procesie zakupu powinien być wybór dobrej firmy, która zajmuje się sprzedażą i dysponuje w pełni gotowymi i sprawnymi, bez zadłużeń jednostkami gospodarczymi.
Po dokonaniu decyzji przedsiębiorca powinien wybrać odpowiednią nazwę, formę prawną oraz adres i miejsce siedziby.

Zgodnie z prawem umowa kupna-zbycia udziałów wymaga także pisemnej formy umowy wraz z podpisem notarialnym. Umówienie spotkania z notariuszem spoczywa natomiast na odpowiedzialności firmy, która zajmuje się sprzedażą spółek. Całość procedury nie zajmuje więcej niż 1 – 2 dni i nowy właściciel może od razu wejść na rynek, aby rozpocząć działalność.

Po wizycie o notariusza niezbędne może okazać się zaktualizowanie i wprowadzenie zmian w KRS związanych z nowym właścicielem/udziałowcem. Tym procesem również zająć się może podmiot zewnętrzny.