Prowadzenie działalności nierejestrowanej

Osoby prowadzące niewielki biznes opierający się na drobnych usługach, przynoszący niewielkie zyski nareszcie mogą odetchnąć z ulgą. Od 30. kwietnia bieżącego roku swoją działalność mogą prowadzić legalnie bez konieczności rejestracji w CEIDG!

Do prowadzenia działalności nierejestrowanej uprawnione są osoby fizyczne w przypadku, gdy przychód przez nie osiągnięty nie przekracza w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia. W tym roku będzie to limit 1050 złotych (minimalne wynagrodzenie brutto w 2018 roku wynosi 2100 zł). Należy podkreślić, że brany jest tutaj pod uwagę wyłącznie przychód, a nie dochód tak więc koszty jego uzyskania nie grają żadnej roli. Drugim warunkiem jest nie wykonywanie przez ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo możliwości skorzystania ze zwolnienia zarejestrować swoją działalność, natomiast jeżeli w pewnym miesiącu przekroczymy kwotę 1050 złotych wówczas w przeciągu kolejnych 7 dni jesteśmy zobowiązani do jej zarejestrowania.

Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj prowadzonej działalności nierejestrowanej. Jest to jednak rozwiązanie idealne dla korepetytorów oraz osób trudniących się w niewielkich naprawach, czy też usługach krawieckich.
Co ważne, w przypadku, gdy prowadzona przez nas działalność wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń bądź koncesji bezwzględnie jesteśmy zmuszeni do jej zarejestrowania!

Więcej o zmianach wprowadzonych w ramach Konstytucji Biznesu przeczytasz TUTAJ!